نظام تحصیلی

نظام تحصیلی ایتالیا

 

تحصیلات پیش دانشگاهی

تحصيلات دورهٴ ابتدايي Elementare در کشور ايتاليا از پنج سالگی آغاز و به مدت پنج سال ادامه می یابد. دانش آموزان پس از اتمام این دوره، وارد يک دوره سه ساله متوسطه Media مي شوند که در آن دروس رياضيات پايه و علوم اهميت ويژه اي دارد. در پايان دوره پنج ساله ابتدايي و سه ساله متوسطه، امتحانات داخلي برگزار مي شود و پس از آن دوره پنج ساله دبيرستان آغاز مي شود. در پايان اين دوره که Superiore نامیده می شود، کليه دانش آموزان در امتحانات نهايي سراسري شرکت نموده و ديپلم دبيرستان موسوم به Diploma di Maturita مي گيرند.
 

تحصيلات‌ دانشگاهی

تحصيلات تکميلي در ايتاليا به دنبال توافق های سوربن (1998)، بولونيا (1999)، پراگ (2001) و برلين (2002) دستخوش تغيير و تحولاتي گرديد. براساس این توافق ها مقرر گردید طي دهه اول 2000، نظام تحصيلات دانشگاهي اروپا منطبق با سه دوره تحصيلي کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا چنان پايه ريزي شود که جابجايي دانشجويان و دانش آموختگان و تاييد مدارک تحصيلي به صورت بين المللي امکان پذير گردد. در راستاي دستيابي به اين هدف، نظام آموزش عالي ايتاليا تحصیلات دانشگاهی را در بخش هاي 1) تحصيلات دانشگاهي، 2) تحصيلات عالي هنر و موسيقي و 3) تحصيلات عالي فني IFTS و گروه هاي تحصيلات تکميلي در نظر گرفته است. سيستم تحصيلات دانشگاهي ايتاليا از 82 مرکز تحصيلات دانشگاهي تشکيل شده که به بخش هاي زير طبقه بندي مي شود:
دانشگاه هاي دولتي
دانشگاه هاي غير دولتي مورد تاييد
دانشگاه هاي مجازي Telematiche
دانشگاه های ایتالیا مستقل بوده و می توانند ارگان هاي اداره کننده (رئيس و شوراي دانشگاه) و ساختار آموزشي و تحقيقاتي خود را تعيين کنند.
براي ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي در ايتاليا، متقاضي بايد مدرک (ديپلم) پایان دوره دبیرستان را داشته باشد. دارندگان این مدرک (ديپلم دبيرستان) از کشورهاي ديگر نيز مي توانند پس از گذراندن امتحانات ورودی ای که دانشگاه مورد نظر برگزار مي کند مجوز ورود به دانشگاه را دريافت نمايند.
از سال 1998 متقاضيان داراي مدرک ديپلم دبيرستان از طريق تکميل برگ مخصوص جايابي و ارسال آن به وزارت دانشگاه ها و تحقيقات علوم و فناوري MIUR مجوز ورود به دانشگاه ها را دريافت مي کنند.
توجه: در ادامه، نظام آموزشی محقق شده بعد از توافق های یاد شده را نظام جدید و نظام قبل از آنرا نظام قدیم می نامیم.


دوره‌هاي‌ تحصيلي‌

سيکل اول
- Diploma Universitario: یک دوره تحصیلی مبتنی بر نظام قدیم است. طول اين دوره حداقل 2 و حداکثر 3 سال تحصيلی بعد از ديپلم دبيرستان بوده و سطح اول تحصيلات دانشگاهي در ايتاليا محسوب مي گردد. دانشجويان این دوره علاوه بر گذراندن دروس، در دوره هاي کارآموزي شرکت کرده و آماده مي شوند تا بعد از پايان دوره در حرفه هاي مورد نظر مشغول کار شوند.
- Diploma di Laurea: دوره ای مبتنی بر نظام قدیم که مدت تحصيل در آن 4 تا 6 سال می باشد. در اين دوره نیز دانشجو علاوه بر گذراندن دروس مربوط، در اثنای دوره، در دوره های کار آموزي نيز شرکت می کند.
- (PL) Laurea: مبتنی بر نظام جدید است. طول اين دوره 3 سال و شامل 180 واحد مي باشد. شرط ورود به این دوره داشتن ديپلم دبيرستان می باشد.

سيکل دوم
- Diploma di Laurea: از دوره های مبتنی بر نظام قدیم ایتالیا می باشد. مدت تحصيل در این دوره 4 تا 6 سال بوده و دانشجو همرا با گذراندن دروس مربوط، به کار آموزي نيز اقدام می نماید. دانشجویان این دوره موظف اند که در سال هاي پاياني پژوهشی نیز انجام داده و از پايان نامه خود دفاع کنند.
- (LS) Laurea Specialistica: دوره ای مبتنی بر نظام جدید است. طول اين دوره 2 سال و شامل 120 واحد آموزشي- تخصصي است. شرط ورود به این دوره داشتن مدرک Laurea است.
- Laurea Magistrale a Ciclo Unico: یکی از دوره های نظام جدید است. طول اين دوره تخصصي 5 تا 6 سال بوده و شامل 300 تا 360 واحد مي باشد. شرط ورود به این دوره داشتن مدرک ديپلم دبيرستان است.
- Master universitario di primo Livello: از دوره های نظام جدید تحصیلی ایتالیا می باشد. این دوره يک دوره دانشگاهي 1 ساله با 60 واحد است و شرط ورود به آن داشتن مدرک Laurea مي باشد.

سيکل سوم
- (DR) Dottorato di Ricerca: دوره ای آموزشی است که هم در نظام قدیم و هم در نظام جدید وجود دارد. در این مقطع، دانشجویان در طی یک دوره 3 تا 4 ساله پژوهشی اقدام به تحصیل می نمایند.
- Master universitario di secondo Livello: از دوره های نظام جدید تحصیلی به مدت یک سال می باشد که در آن گذراندن 60 واحد ضروری است. شرط ورود به اين دوره داشتن مدارک Laurea Specialistica يا Laurea Magistrale است.
- دوره های تخصصي دیگری نیز وجود دارد که طول مدت آن ها طبق ضوابط تحصيلي و قوانين اروپايي تعيين مي گردد.
يادآوري: در برخی مدارک دانشگاهي ايتاليا واژه Dottore قید مي شود که اين واژه نبايد با عبارت Dottorato di Ricerca که در مدرک تحصیلی سطح سوم آن کشور قید می گردد، اشتباه شود.

 

تحصیل در ایتالیا با گروه studitaly

تحصیل در ایتالیا با کمترین هزینه توسط گروه studitaly - تحصیل همراه با اقامت

نقشه سایت

درباره ما

اطلاعات تماس

ایتالیا:

390692926462+

393881936419+

(واتساپ، تلگرام)

info@studitaly.com

ایران:

021-86082245-86083944

iran@studitaly.com

نظرات همکاران

Top